Zveřejněno 3. 3. 2022

Exkurze 7.A a 8.A

Žáci 7. a 8. třídy podnikli výlet do jednoho z nejvýznamnějších hornických měst v České republice Jáchymova.

Jako první navštívili Královskou mincovnu, ve které viděli sbírku minerálů, která patří k nejrozmanitějším nalezištím z jedné oblasti. Na praktických modelech pochopili těžbu a zpracování stříbra na výrobu známých stříbrných mincí-tolarů (od těchto mincí, které byly ve své době zárukou kvalitní měny je odvozen i název měny USA – dolaru).

Další návštěva této exkurze byla do Štoly č. 1, kde pochopili, když stříbrná horečka pominula, ale hornická činnost pokračovala i nadále, kde se vedle stříbra těžilo olovo, arsen, kobalt, nikl, cín a také smolinec, který se používal k barvení skla. A byl to právě jáchymovský smolinec, ve kterém manželé Curieovi objevili v roce 1898 nové prvky – polonium a radium.

Děti také poznaly i stinné stránky těžby. Od konce 40. let probíhala na Jáchymovsku masivní těžba uranu pro potřeby zbrojního programu SSSR. Při této těžbě byly využíváni i političtí vězni – muklové (muž určený k likvidaci), kteří zde pracovali.