Andersen 2019

Již potřetí jsme se se čtenářským klubem zúčastnili Noci s Andersenem. Jedná se o projekt fungující od roku 2000, který si klade za cíl přitáhnout děti ke knihám zábavnou formou. Tento rok se v knihovnách po celé republice (ale i například na Maltě či v Chorvatsku) přespávalo v noci z 29. na 30. března.

Členové klubu se sešli v 18 hodin, kdy už škola byla tichá a v přítmí, což vyvolává tajemnou atmosféru. S baterkami hledali po aule nápovědy k jednotlivým úkolům. Seznámili jsme se s pohádkami Hanse Christiana Andersena, které nejsou tak běžně známé. Například o žábě, která chtěla poznat svět. Listovali jsme v knihách od Albatrosu, neboť toto nakladatelství slavilo letos 70 let od založení. Jeho knihami s největším počtem výtisků jsou Harry Potter a Osada havranů. Zatímco první zmíněná je mezi dětmi známá, s tou druhou a jejím autorem přišli do styku žáci mnohdy úplně poprvé. Někteří si pravěká dobrodružství v podání Eduarda Štorcha alespoň prohlédli jiní se do jeho knih i začetli.

Všechny aktivity jsme prokládali přestávkami na občerstvení, kterého si opět členové přinesli spoustu. A taky jsme stihli oslavit dvoje narozeniny. Nejtěžší je vždy ta část, kdy musíme děti nahnat do spacáků a přimět je spát. Ale po tolika činnostech a s plnými bříšky většina usnula ihned. Těšíme se už na další rok.                                        

  Mgr. Nikola Hobrlantová, Mgr. Lucie Řeháková